piątek, 31 sierpnia 2012

Kurczak z ryżem po libańsku

z kardamonem, bakłażanem, kalafiorem, cebulą i czosnkiem



Składniki :
-4 udka / podudzia kurczaka
-2 / 3 piersi kurczaka
-2 bakłażany
-1 duży kalafior
-3-4 cebule,
-główka (główka, nie ząbek!) czosnku
-3 szklanki ryżu
-1,5 łyżeczki kardamonu
-szklanka orzechów nerkowca (cashew)
-2 cytryny
-pęczek pietruszki
-sól

Przygotowanie :


Krok 1 : Cebulę pociąć w kółka, kalafior w małe drzewka, czosnek obrać, bakłażany pokroić w talarki po czym usmażyć w głębokim tłuszczu i zostawić na papierowym ręczniku do ocieknięcia tłuszczu.
Krok 2 : Ryż wsypać do garnka, zalać wodą i dokładnie wymieszać aż woda zrobi się biała. Odlać "brudną wodę" i dosypać kardamon i dokładnie wymieszać. Na dno garnka wsypać cienką warstwę ryżu (ok. 0,5 cm) na to położyć warstwę kalafiora, zasypać ponownie ryżem tak żeby kalafior lekko prześwitywał przez ryż. Położyć warstwę bakłażanów i kolejną ryżu. Na sam koniec położyć cebulę z czosnkiem i zasypać resztą ryżu. Tak przygotowany garnek zalać delikatnie 3 szklankami mocno osolonej wody. Postawić na dużym ogniu aż zacznie bulgotać po czym zmniejszyć znacznie gaz i gotować na małym ogniu ok. 40 minut lub do czasu gdy ryż będzie miękki.
 

Krok 3 :W czasie gdy ryż się gotuje należy upiec kurczaka. Oczyszczone kawałki mięsa natrzeć oliwą z czosnkiem i przyprawą typu 'vegeta' / 'warzywko' lub przyprawą do gyrosa (tylko nie za dużo, smak przypraw z mięsa nie może zabić smaku ryżu który jest tu gwoździem programu) i upiec w piekarniku lub na grillu. 
Krok 4 : Na suchej patelni podpiec orzechy cashew i odstawić do wystygnięcia.

Krok 5 :Kiedy ryż będzie już gotowy przykryć garnek deską, blachą lub czymś na czym będziemy podawać i obrócić do góry nogami. Garnek porządnie obić i ostukać po czym podnieść delikatnie do góry starając się by konstrukcja się nie rozsypała. Do dna możliwe że przywarła część ryżu więc dokładnie ją zeskrobać i położyć na górę. Cała konstrukcje delikatnie rozprowadzić po desce / blaszce i ułożyć na niej kurczaka. Całość posypać podpieczonymi orzeszkami i świeżo posiekaną natką pietruszki. 


Krok 6 : Na bokach deski / blachy ułożyć pocięte w ósemki cząstki cytryny i podawać z sałatką z sałaty lodowej, pomidorów, pomidorków koktajlowych i rukoli w dowolnych proporcjach wraz z sosem winegret. Ryż już na talerzu koniecznie polać sokiem z cytryny.


Zabawa zaczyna się przy nakładaniu, trzeba tak wbić łyżkę żeby na naszą stronę poleciało jak najwięcej orzeszków ;)
Ilością jak w przepisie najadło się 7 osób i jeszcze troszkę zostało.
Ze względu na to że przygotowanie dania jest czasochłonne to nie polecam robić go na kolacje dla dwojga lub dla siebie samego. ;))






środa, 29 sierpnia 2012

Zupa krem z kurek

z rozmarynem, gałką muszkatołową i grzankami czosnkowymi


Składniki :-200g kurek
-200-250g śmietany 18%
-2 duże ziemniaki
-2 średnie czerwone cebule (może być też biała)
-1 litr bulionu
-pół łyżeczki gałki muszkatołowej
-1 płaska łyżka tymianku
-1 łyżka masła
-2 łyżeczki oliwy
-świeżo zmielony pieprz czarny i sól morska do smaku


Przygotowanie :
W garnku zagotować bulion, dodać ziemniaki pokrojone w kostkę i gotować aż będą miękkie.
Na patelni rozgrzać łyżkę masła i łyżeczkę oliwy (razem) i podsmażyć cebule pociętą w kostkę. Gdy cebula będzie już prawie zeszklona (5-6minut) dodać kurki, gałkę muszkatołową i tymianek. Smażyć aż grzyby będą miękkie. Cebule z grzybami dodać do garnka z bulionem i ziemniakami i gotować kolejne 5 minut. Wszystko dokładnie zmiksować i zdjąć z ognia. Dodać śmietanę, porządnie wymieszać i podawać z grzankami i posypane tymiankiem. I voilà - zupa krem z kurek gotowa! ;)

Grzanki :Chleb pokroić w kostkę, obtoczyć w oliwie z czosnkiem i tymiankiem, oprószyć solą po czym piec w piekarniku koło 5-9 minut w temperaturze 180 stopni aż będą chrupkie.


wtorek, 28 sierpnia 2012

Ogórki na ostro po syczuańsku

z chilli, imbirem i pieprzem syczuańskim


Składniki :
-2 ogórki długie
-1 średnie chilli
-2 ząbki czosnku
-2 łyżeczki oleju sezamowego
-1 łyżka octu ryżowego
-1 płaska łyżeczka soli i cukru
-szczypta płatków chilli
-pół łyżeczki imbiru (proszku)



Przygotowanie :
Ogórka przeciąć wzdłuż i wyskrobać łyżką nasiona, posypać solą i odstawić na 30 minut żeby puścił wodę. Umyć i osuszyć. W woku lub na patelni rozgrzać łyżeczkę oleju i smażyć wyciśnięty czosnek, płatki chilli, imbir i rozkruszony pieprzy syczuański. Dodać ogórka pokrojonego jak na zdjęciu i smażyć kolejną minutę po czym zdjąć z gazu i przełożyć do miski. Chilli oczyścić z nasion i drobno pokroić. W osobnej misce zmieszać, łyżeczkę oleju sezamowego, octu, cukru i soli. Zalewę wlać do ogórków, dodać pokrojone chilli i porządnie wymieszać. Można podawać od razu lub zostawić "do przegryzienia" w lodówce na parę godzin. Opcjonalnie można dodać pocięty w drobne słupki imbir, wcześniej można go namoczyć w zimnej wodzie ok. godzinę lub pół żeby złagodzić smak.
Jako że głód dopadł mnie w nocy a nie miałem ogórków długich to zrobiłem z gruntowymi, wygląda trochę gorzej ale smak wciąż ten sam.
Dobrze sprawdza się jako dodatek/przystawka do azjatyckich dań lub przekąska do wysokoprocentowych alkoholi i piwa ; )


poniedziałek, 27 sierpnia 2012

Tagliatelle z boczkiem, kurkami i koperkiem

czyli pierwszy nadesłany przepis ;)



Składniki :
-garść kurek (ok. 12 dużych grzybów)
-150gr wędzonego boczku
-1 duża czerwona cebula
-200-250ml kwaśnej śmietany 12%
-łyżka drobno posiekanego koperku
-1,5 łyżeczki ziół prowansalskich
-oliwa z oliwek
-sól morska i świeżo zmielony pieprz

Przygotowanie :
Boczek pokroić w kostkę (jeżeli mamy w plasterkach to na cienkie paseczki) i podsmażyć na oliwie aż będzie rumiany i chrupiący. Tłuszcz z grubsza odlać. Pokrojone z grubsza kurki oraz cebulę pokrojoną w drobną kostkę dodać do boczku i smażyć aż cebulka się zeszkli. Dodać śmietanę i zioła prowansalskie. Dusić mieszając przez 2-3 minut, dodać koperek i dusić kolejne 2 minuty. Doprawić do smaku solą i dodać dużo pieprzu (płaską łyżeczkę lub więcej do smaku).
Podawać na ugotowanym al dente makaronie typu Tagiatelle, posypać posiekanym koperkiem dla ozdoby lub położyć małą gałązkę. W razie gdyby sos wyszedł zbyt suchy, dodać trochę oliwy z oliwek lub wody i porządnie wymieszać. Smacznego ;)

niedziela, 26 sierpnia 2012

Tarta z grillowaną cukinią

porem, chilli i serem feta


Składniki :
-1 średnia cukinia
-1 papryczka chilli lub pepperoni
-1 por
-1 łyżeczka oregano
-150/200g sera feta
-2 łyżki mąki
-4 łyżki Grana Padano lub parmezanu
-opakowanie ciasta francuskiego (250g)
-kubeczek kwaśnej śmietany 12% (200g)
-płaska łyżeczka pasty chilli lub płatków chilli


Przygotowanie :
Formę do tarty wysmarowaną lekko oliwą wyłożyć ciastem. Położyć na nim arkusz papieru do pieczenia i wysypać do środka suchy groch lub ryż żeby ciasto nie wyrosło. Piec 20 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni, wyjąc obciążenie i piec kolejne 5 minut aż ciasto podpiecze się z góry. Cukinię przeciąć na pół, oprószyć solą, posmarować oliwą i wrzucić do piekarnika na 5-8 minut aż będzie miękka. Wyciągnąć z piekarnika i pociąć w kostkę lub w plasterki. Odciąć zieloną część pora i korzenie, biała przeciąć na pół i dokładnie umyć po czym pociąć. Pora smażyć na niewielkiej ilości z oliwy z oliwek z dodatkiem oregano. Papryczkę oczyści z gniazda nasiennego i pestek i posiekać na cieniutkie kawałki. Śmietanę połączyć 2 łyżkami startego sera, mąką i chilli.
Na podpieczony już spód od tarty wylewamy śmietanę z przyprawami i układamy kolejno warstwy : porów, cukinii, sera feta i chilli. Pozostałym serem posypać po wierzchu i pieczemy kolejne 5-8 minut w temperaturze 180 stopni na górnym grzaniu.
Najlepiej smakuje lekko ciepła i skropiona octem balsamicznym i oliwą ;)

sobota, 25 sierpnia 2012

Curry z wołowiną

ananasem i kardamonem i mlekiem kokosowym


Składniki :
-2 łyżki oleju
-400g wołowiny
-2 średnie czerwone cebule
-1,5 łyżki czerwonej pasty curry
-1 łyżka soku z limonki
-1,5 łyżki sosu rybnego
-1 puszka mleka kokosowego
-1 łyżeczka cukru
-3 skruszone owoce kardamonu (lub 3/4 łyżeczki)
-1 mały ananas (lub puszka ananasa)

Przygotowanie:
Wołowinę pokrojoną w kostkę obsmażyć na łyżce oleju i odstawić na bok. Cebule pokrojoną w drobną kostkę zeszklić i dodać do wołowiny. W garnku zmieszać mleko kokosowe, pastę curry, sos rybny, cukier, kardamon, sok z limonki i zagotować ciągle mieszając. Dodać wołowinę z cebulą i znowu zagotować. Zmniejszyć ogień i gotować na małym płomieniu 1 - 1,5 godziny co jakiś czas mieszając. Dodać ananasa i gotować kolejne 5 minut.
W czasie gdy wołowina się gotuję, ugotować ryż (ja użyłem Basmanti) w lekko osolonej wodzie. Odcedzić, polać sokiem z połowy limonki i oprószyć czarnym sezamem dla kontrastu ;)

Hummus

czyli arabska pasta z cieciorki


Składniki :
-2 puszki cieciorki (0,5kg po odsączeniu)
-3 łyżki sezamu
-3 łyżki soku z cytryny
-2 łyżki oliwy z oliwek
-1 łyżka oleju sezamowego
-pół łyżeczki świeżo zmielonej soli morskiej
-1 ząbek czosnku
-płaska łyżeczka pasty chilli (opcjonalnie)
-pół łyżeczki posiekanej kolendry (opcjonalnie)


Przygotowanie :
Cieciorkę odsączyć, pół zalewy przelać do szklanki. Wszystkie składniki połączyć w misce lub innym naczyniu w którym zamierzamy je miksować. Czosnek wycisnąć do masy i zmiksować wszystko na gładko. Podawać z grzankami, na kanapkach, z mięsem lub jeść samo ;)

piątek, 24 sierpnia 2012

Spaghetti aglio olio e peperoncino

czyli czosnek, oliwa i pepperoni


Składniki (na jedną porcję) :
 -35-50ml oliwy z oliwek
-1 dojrzałe pepperoni
-1 łyżka posiekanej natki pietruszki
-2 ząbki czosnku
-makaron typu spaghetti
-2 / 3 łyżki startego parmezanu lub Grana Padano


Przygotowanie :

Makaron gotujemy al dente w solidnie posolonej wodzie.
3-5 minut przed tym jak makaron jest gotowy na małej patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek, dodajemy posiekane drobno pepperoni (bez gniazda nasiennego!) oraz pokrojony w kostkę czosnek.
Smażymy parę minut mieszając aż oliwa zacznie mocno pachnieć czosnkiem. Makaron odcedzamy, wrzucamy z powrotem do garna i zalewamy mieszanką z patelni. Dodajemy posiekaną natkę oraz parmezan i szybko mieszamy. Tak przyrządzony makaron można podać z pomidorami z sosem winegret lub samym octem balsamicznym.
Jako że danie ma mało składników radziłbym nie oszczędzać na ingrediencjach i kupić składniki dobrej jakości ;)

Mrożona kawa

z lodami, czekoladowymi wiórkami i prądem ;))



Składniki :
-kawa rozpuszczalna 1-3 łyżki (jak mocną kto lubi)
-mleko
-cukier 3-4 łyżeczki
-lody śmietankowe lub advocat
-czekolada
-50ml spirytusu lub wódki

Przygotowanie :
Szklankę myjemy i mokrą wstawiamy do zamrażalnika na 5-8 minut. Wsypujemy kawę oraz cukier. Gotujemy wodę i zalewamy mieszankę malutką ilością wody (nie powinna wystawać znad mieszanki kawy i cukru), energicznie mieszamy aż wszystko się rozpuści. Mikserem do frappè ubijamy puszystą piankę. Delikatnie wlewamy spirytus i dopełniamy mlekiem. Mieszamy słomką lub mieszadełkiem po czym na górę kładziemy cienko pokrojone plasterki lodów, posypujemy startą czekoladą i dodajemy parę kostek lodu jeżeli mleko nie było bardzo schłodzone.

Pasta z grillowanego

bakłażana, papryki i czerwonej cebuli


Składniki : 
-pół łyżeczki pieprzu
-1 czerwona cebula
-1 łyżka koncentratu pomidorowego
-1 łyżeczka soli morskiej
-1 bakłażan
-2 czerwone papryki
-3 łyżki oliwy z oliwek
-1/3 łyżeczki ostrej pasty chilli (opcjonalnie)

Przygotowanie :
Wszystkie warzywa pociąć na grubą kostkę, oprószyć solą. Na blachę do pieczenia wlać trochę oliwy i wrzucić warzywa. Piec w temp. 200* C 35-45 minut mieszając minimum 2 razy w trakcie.
Podpieczone warzywa wyjąć do miski i poczekać aż wycieknie z nich woda, odcedzić, wrzucić do miksera i zmielić z grubsza z koncentratem. Pasta powinna mieć widoczne kawałki warzyw.
Nadaje się jako dip do grzanek czy pasta do kanapek.

/Niedługo będę próbował makaronu z boczkiem i tą pastą ;)

Tarta z kiszoną kapustą

grzybami mun, octem balsamicznym, sosem sojowym oraz śliwkami

 


Składniki farszu :
-0,7kg kapusty kiszonej
-garść grzybów suszonych (borowików / podgrzybków)
-garść grzybów mun
-2 / 3 łyżki octu balsamicznego
-2 / 3 łyżki sosu sojowego
-50g śliwek suszonych
-pół szklanki wody
-3 ziela angielskie
-3 liście laurowe
-dorodna czerwona cebula
-4 łyżki oliwy z oliwek

Przygotowanie :
Kapustę drobno posiekać. Grzyby włożyć do miseczki i docisnąć. Zalać gorącą wodą tak by grzyby były przykryte. Po 20 minutach przelać do garnka i zagotować. Gotować aż do odparowania ok. połowy wody. Dodać posiekane suszone śliwki i gotować tak jeszcze 2 minuty. W osobnym garnku wymieszać kapustę z przyprawami, sosem sojowym, oliwą, octem balsamicznym i połową szklanki wody, zagotować i zmniejszyć ognień. Do kapusty dodać grzyby i gotować na średnim ogniu przez 40 minut (mieszając co jakiś czas) lub tak długo aż kapusta będzie miękka a płyn prawie całkiem wyparuje.Tak przygotowany farsz zostawiamy na sitku do odcieknięcia.
Na łyżce oliwy zeszklić cebulkę i dodać do masy.
Formę do tarty smarujemy oliwą z oliwek lub masłem i wykładamy ciastem kruchym lub francuskim.
Przykrywamy papierem do pieczenia i wsypujemy do środka groch lub ryż żeby ciasto nam nie wyrosło za mocno. Pieczemy w 220 stopniach przez 10 minut po czym wyciągamy obciążenie z tarty i pieczemy kolejne 5-6 minut żeby wierch się przyrumienił.
Wypełniamy tartę farszem i wstawiamy znowu do piekarnika na 10-15 minut na 180 stopni.

Można podawać na gorąco jak i na zimno, mi bardziej smakowała w temperaturze pokojowej ;)




czwartek, 23 sierpnia 2012

Pasta chilli


Składniki : 
-3 kg chilli lub innej ostrej papryki
-250g soli
-oliwa z oliwek

Przygotowanie :
Odcinamy zielony ogonek z papryki i mielimy na najdrobniejszym sitku.
W zależności od tego czy chcemy ostrą czy bardzo ostrą pastę wrzucamy połowę pestek lub wszystkie. Dodajemy soli, mieszamy i zostawiamy pastę na dzień w ciepłym miejscu.
Pasta po paru godzinach zaczyna "pracować" - będzie się lekko pienić i bulgotać.
Wyparzone słoiki wypełniamy pastą i zalewamy około 3mm warstwą oliwy, tak żeby pasta nie miała dostępu powietrza. Tak przyrządzoną pastę możemy przechowywać w piwnicy nawet ponad rok.
Jeśli nie potrzebujecie tak dużej ilości pasty wystarczy trzymać się zasady : na każdy kilogram papryczki ok. 85g soli.

Pasta nadaje się do kanapek, zaostrzania potraw oraz można z niej przygotować pyszny sos majonezowy.
Na dwie łyżki majonezu z dwoma łyżkami gęstego jogurtu łyżeczka pasty chilli, wymieszać i mamy idealny sos do kebaba / gyrosa.


/W czasie produkcji lepiej nie dotykać oczu, nosa ani innych delikatnych części ciała, po wszystkim umyć ręce dużą ilością gorącej wody z mydłem. ;)

Sajgonki

z mieloną wieprzowiną ze słodkim sosem chilli

Składniki :
-200/250 g zmielonej wieprzowiny
-1 duża marchewka starta na średnich oczkach
-1 / 1,5 łyżeczki startego imbiru
-1 ząbek czosnku
-4 łyżki sosu rybnego
-4 łyżki sosu sojowego
-po pół łyżeczki posiekanej : mięty, szczypiorku i natki pietruszki
-1 duże lub dwa małe jajka
-25/40 g grzybów mun
-150 gram ugotowanego makaronu ryżowego vermicelli (ważony po ugotowaniu)

Przygotowanie :
W woku lub na patelni rozgrzać łyżkę oleju, zeszklić drobniutko posiekaną cebulę, dodać marchewkę, imbir i starty czosnek, smażyć przez minutę. Dodać mięso smażyć mieszając co chwile ok. 2 minuty.
Wlać sosy - sojowy i rybny, mieszając smażyć przez około 40 sekund. Zdjąć wok / patelnie z ognia i pozostawić do ostygnięcia.
Dodać pocięty drobno makaron ryżowy oraz grzyby mun (suszone należy zalać wrzątkiem i zostawić do rozmięknięcia). Wymieszać i dodać jajko.


Tak zrobiony farsz należy zawijać w zmoczone gorącą wodą płaty papieru ryżowego i smażyć na oleju na złoto. Można smażyć również we frytkownicy.

Podawać z sosem chilli ( przepis poniżej )



Składniki sosu :
-6/7 łyżeczek cukru
-0,3 szklanki octu ryżowego lub zwykłego
-3 łyżki sosu sojowego
-2 drobno posiekane papryczki chilli
-łyżka imbiru
-wyciśnięty ząbek czosnku

Przygotowanie sosu :
-papryczkę (chilli wraz z peskami) drobno posiekać
-składniki sosu włożyć do rondelka i zagotować
-gotować tak długo aż sos zgęstnieje i część octu wyparuje i sos nie będzie tak kwaśny

/Lepiej nie nachylać się nad garnkiem podczas robienia sosu bo taka mieszanka octu z chilli prosto w twarz potrafi powalić ;)









Cukinia faszerowana


mieloną wołowiną z sosem Worcester i parmezanem


Składniki :
 -1 cukinia
-2 łyżki oliwy z oliwek
-300g mielonej chudej wołowiny (lub jagnięciny)
-2/3 szklanki bulionu
-1 ząbek czosnku
-4 łyżki posiekanej natki pietruszki
-1 jajko
-6 łyżek parmezanu (lub Grana Padano czy nawet Gran Radamera)
-3 łyżki bułki tartej
-sól morska i świeżo zmielony pieprz
-oliwa z dodatkiem octu balsamicznego do podania
-1 łyżka keczupu
-1,5 / 2 łyżki sosu Worcester

Przygotowanie :
Cebule pokrojoną w drobną kostkę zeszklić na oliwie. Zwiększyć ognień, dodać mięso i smażyć ok 5 minut. Dodać keczup i sos Worcester po czym smażyć ok. minutę. Wlać bulion i gotować ok 30 minut aż do prawie całkowitego wyparowania bulionu.
Cukinię rozciąć w pół, (wyciągnąć nasiona w razie gdyby wystąpiły), oprószyć solą i wystawić na 15-20 minut aż puści wodę. Osuszyć cukinie i włożyć do piekarnika rozgrzanego na 180 stopni na 6 minut. Po tym czasie wyskrobać łyżka z cukinii trochę miąższu - zostawiając ok. 1,5-2 centymetrową warstwę miąższu. Reszce cukinii lekko posolić i włożyć do piekarnika aż będzie prawie miękka.Wyskrobany miąsz pociąć na drobną kostkę i usmażyć na łyżce oliwy z dodatkiem posiekanego czosnku. Tak przygotowaną masę wymieszać z mięsem. Zmieszać połowę wcześniej rozbitego jajka z 3 łyżkami parmezanu i 3 łyżkami pietruszki i połączyć z farszem.
Zrobić kruchą posypkę - resztę jajka z 3 łyżkami parmezanu, 3 łyżkami bułki tartej i resztą pietruszki.
Cukinie wyjąć z piekarnika, farszem wypełnić zagłębienie, (oczywiście może być z górką) i posypać mieszanka parmezanu i bułki tartej.
Włożyć do piekarnika i zapiec tak by wierch był chrupiący.
Podawać z octem balsamicznym i oliwą ;)


Tajska sałatka

z grillowaną cukinią, chilli i miętą.


Składniki :
-1 średnia cukinia
-ok. 75gram orzeszków ziemnych
-1 lub 2 papryczki chilli
-paczka (200g) makaronu ryżowego paski
-po pół szklanki świeżej kolendry i mięty
-nieduży pęczek szczypiorku (opcjonalnie)

Sos :
-sok z jednej dużej limonki
-2 łyżeczki cukru (najlepiej brązowego)
-1 ząbek czosnku
-2 łyżki sosu rybnego

Przygotowanie :
Makaron gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu, odcedzamy, przelewamy zimną wodą.
Cukinie posypujemy solą i odstawiamy na 15-30 minut żeby puściła wodę, osuszamy ręcznikiem papierowym i wstawiamy do piekarnika ustawionego na 200 stopni na 10-15 minut (co jakiś czas lepiej sprawdzać czy sie nie przypiekło za bardzo). Wyciągamy cuknie i kroimy w kostkę lub trójkąciki, zależnie od upodobania i koncepcji. Zioła siekamy.
W małej misce łaczymy wyciśnięty ząbek czosnku, cukier, sos rybny i sok z limonki. Siekamy papryczki na drobne paski i dodajemy do sosu.
Orzeszki prażymy i odstawiamy na moment - są bardzo gorące.
Łaczymy wszystkie składniki wraz z sosem w misce i posypujemy uprażonymi orzeszkami ziemnymi.
Możemy doprawić do smaku sosem rybnym jeśli nam mało ;)




Guacamole

Czyli ostry dip z awokado

Składniki : 
-3 dojrzałe awokado
-1 średnia czerwona cebula
-1 ząbek czosnku
-łyżka oliwy z oliwek
-sok z połowy limonki
-sól morska oraz świeżo zmielony pieprz
 

Przygotowanie :
Awokado kroimy w pół, wyciągamy pestkę, (9jeżeli awokado jest dojrzałe miąsz powinniśmy bez trudu wyskrobać łyżką) wyciągamy miąsz i rozgniatamy widelcem.  Cebule kroimy w drobną kosteczkę, czosnek wyciskamy i łączymy wszystko z awokado, zalewamy sokiem z limonki i oliwą, dodajemy soli i pieprzu według uznania i gotowe.

Tak przygotowany dip idealnie nadaje się do nachos, mięs oraz po prostu kanapek. Smacznego ;)


Here we go!

No i ruszyło, po wielu próbach, wielu dziesięcioleciach gromadzenia materiału, pracach badawczych, nieprzespanych nocach w kuchni...już jest...
"Gotowanie Rąk Nie Brudzi" pod wodzą Michała W.